Zawoja - naturalnie aktywna

Choć można by tutaj z największą przyjemnością nie robić nic, Zawoja przyciąga coraz więcej fanów aktywnego trybu życia. Już od świtu głodni kontaktu z naturą i miłośnicy ruchu powoli wychodzą na szlaki, wybiegają po swoje pierwsze kilometry, wpatrzeni w skalistą grań Diablaka wsiadają na rowery. I tak do zmierzchu.

Bo w Zawoi trudno jest ustać w miejscu. W końcu otaczają nas trzy rezerwaty przyrody i być może najpiękniejszy fragment Beskidów w Polsce. Poza tym każdy metr, z ponad 80 kilometrów szlaków pieszych i rowerowych, wart jest pokonania. Każdy.

Patrząc na sam stok Kolistego Gronia, który pochyla się nad Zawoją tuż przy Hotelu, aż chce się z radości wybiec pod górę. A to tylko jedno z wielu miejsc do odkrycia. Brzmi jak wyzwanie? Będziemy Ci kibicować. I spokojnie czekać z masażem w hotelu.Wczasy w górach działają od razu.

Kiedy wyruszasz na urlop w góry samochodem możesz odczuwać lekko nieprzyjemne wrażenie: czegoś zapomniałem, ale nie wiem czego!

To dobry znak!

Wiesz, że zrobiłeś tyle, ile mogłeś przed wyjazdem. Pozamykałeś sprawy, które wziąłeś na siebie, odłożyłeś bezpiecznie w czasie lub przekazałeś innym. Nic więcej nie da się już zrobić. Należy Ci się urlop, po którym wrócisz z nową energią, świeżym spojrzeniem, pomysłami i niezapomnianymi wrażeniami.

Spakowałeś wszystko, co było potrzebne, sprawdziłeś listę z hotelowym spisem najpotrzebniejszych w górach rzeczy, pakujesz walizki i rodzinę do samochodu i...

Odrywasz się od codzienności i zaczynasz wypoczynek! To moment, w którym stajesz się z powrotem wolny i możesz rozpocząć nową przygodę.

Nazywam się Michał Kukla. Jestem podróżnikiem, fotografem i w górach jest mój dom. Pokażę Ci w następnych paragrafach miejsce, w którym, po latach przeprowadzek, spędziłem dużą część mojego życia.

Największa pod względem powierzchni wypoczynkowa wieś w Polsce, jednocześnie cicha i spokojna. Zawoja, która od późnych lat 90' co rusz zaskakuje mnie uroczymi zakątkami z pięknymi widokami oraz bujnym życiem w lasach, rzekach i na łąkach.

Wczasy w górach działają od razu.

Wpatrz się w zielony krajobraz i kwitnące kwiaty, wijące się, spienione rzeki i górskie potoki. Wypatruj wolnych ptaków, śpiewających z koron wysokich świerków, potężnych buków i białych brzóz.

Zaczerpnij świeżego, górskiego powietrza wypełnionego zapachami bzu, jaśminu i polnych kwiatów.

Przespaceruj się po lasach pełnych wonnych grzybów, borówek, poziomek i czernic. Wyjdź nagle na polanę pełną owiec i niech roztoczy się przed Tobą widok na Królową Beskidów - Babią Górę.

Wczasy w górach działają od razu. Ale to był tylko wstęp! Na tej stronie znajdziesz zdjęcia i filmy wideo z Zawoi. Dowiesz się więcej o możliwościach i atrakcjach dla Ciebie, Twojej rodziny i przyjaciół. Zacznij swój wypoczynek już teraz!

Widok prosto z serca

W malowniczej Zawoi bogatej w góralską kulturę i zbójnicką historię w latach dziewięćdziesiątych rozpoczęła się dla nas wieloletnia przygoda.

Wczasy w górach, wakacje w górach, Babia Góra, Zawoja, Beskid Żywiecki, rzeka Tutaj się wychowałem i przez wiele lat poznawałem urocze zakątki Zawoi, wiecznie żywe górskie potoki, porośnięte gęstwiną szlaki.

Wielokrotnie zapatrywałem się w widoki, które za każdym razem wprowadzają pokój w sercu i świadomość możliwości, jakie stoją przed człowiekiem. Z pobliskich szczytów doświadczałem ogromnej przestrzeni, w której odnajduję upragniony spokój umysłu.

Wczasy w górach, wakacje w górach, Babia Góra, Zawoja, Beskid Żywiecki, widok z Babiej Góry na Małą Babią Górę To tu przyjeżdżają do nas nasi przyjaciele, by wspólnie z nami podziwiać jedyny w swoim rodzaju wschód słońca ze szczytu Babiej Góry, podglądać życie saren w lesie i próbować owczego sera na pobliskiej Hali Barankowej.

Tutaj z radością wracamy z koniecznego wyjazdu do hałaśliwych, zatłoczonych i pełnych reklam miast.

Położona u podnóży Babiej Góry Zawoja to największa pod względem powierzchni wieś w Polsce, o wybitnych walorach klimatycznych, krajobrazowych, turystycznych i edukacyjnych. Znajdą tu Państwo jednak nie tylko piękne widoki, ale także dreszczyk sportowych emocji, przygodę oraz tajemnice...

Zapomnij o codzienności i uwolnij endorfiny!

Kolarstwo górskie (MTB) i wycieczki rowerowe
Wycieczki piesze
Nordic walking

Pozytywne zmęczenie - tak znajomi określają efekt aktywności w górach. Pieszo, konno, na rowerze...

Babia Góra widziana z malowniczej Zawoi - Wczasy w górach, wakacje w górach, Babia Góra, Zawoja, Beskid Żywiecki Razem z rodziną i przyjaciółmi przeszliśmy tu wiele szlaków, zjeździliśmy konno i na rowerach okoliczne górki i zgodnie twierdzimy: każdy szukający aktywnego wypoczynku znajdzie tu coś dla siebie.

Trasy o różnym stopniu trudności, zawsze blisko przyrody, wzdłuż żywych, górskich potoków, w gęstym lesie i po przestronnych polanach. Po asfalcie, bitej drodze, po kamieniach i wystających korzeniach.

Łagodne i wymagające trasy do najbardziej odległych od cywilizacji miejsc, wynagradzają widokami porośniętych zielonymi lasami wzgórz, zbiorami grzybów i owoców leśnych.

Trasy rowerowe, szlaki piesze, szlaki konne - Wczasy w górach, wakacje w górach, Babia Góra, Zawoja, Beskid Żywiecki Zawoja to również miejsce odbywania się cyklicznych letnich imprez biegowych, downhillowych, crossowych i trialowych. Mistrzostwa Skrzata, Fiszaj, Perły Małopolski, Memoriał Wojtka Kozuba czy Ultramaraton 6xBabia Góra to tylko niektóre z nich.

Informacje o wszystkich nadchodzących imprezach i wydarzeniach publikujemy na naszym fanpage'u na Facebooku.

Spraw dzieciom bezpieczną frajdę - nowe doświadczenia i obcowanie z przyrodą

Edukacyjny Park Małych Odkrywców w Zawoi pod Babią Górą dla dzieci Przespaceruj się do Parku Małych Odkrywców - edukacyjnego placu zabaw na pograniczu Babiogórskiego Parku Narodowego.

Obserwuj rozradowane twarze dzieci karmiących dzikie zwierzęta w Parku Czarnego Daniela.

Pohuśtaj podopiecznych lub pograj z nimi w badmintona na hotelowym placu zabaw.

Przespaceruj się jedną z 9 ścieżek edukacyjnych i poznaj otaczającą nas przyrodę.

Przejdź się łagodnymi lub bardziej wymagającymi szlakami pieszymi po okolicznych zielonych łąkach i lasach.

Zabierz dzieci do stadniny koni, gdzie będą mogły wsiąść na siodło i zdobyć nowe doświadczenia.

Chcę zobaczyć hotelowe atrakcje dla dzieci

Bliżej natury

Czy to widok Tatr z Diablaka, na okoliczne wzgórza czy las zanurzony w gęstej mgle - klimat zdjęć zrobi niesamowite wrażenie na Twoich znajomych.

Wodospad pod Mosornym Groniem Nagie skały, gęste lasy liściaste i iglaste, unikalna fauna oraz alpejska flora to temat przewodni wielu profesjonalnych fotografów w tych rejonach. Próbując zrobić odpowiednie ujęcie warto pamiętać o zachowaniu ciszy w lesie.

Niejednokrotnie podczas zwykłych spacerów po wydeptanych przez tubylców ścieżkach poza szlakiem spłoszona dzika zwierzyna rozmywała się w brunatną plamę na białym tle śniegu, czy zielonym, leśnym poszyciu. Innym razem w reflektorach samochodowych ujrzałem całe stado pasących się po ciemku jeleni.

Rolnictwo w górach Natomiast co kawałek z przydomowych, wiejskich gospodarstw co chwilę rozbrzmiewa pianie kogutów, gęganie gęsi, czy rżenie koni. Przy niektórych szlakach między nogami plątają się kury i cichutko popiskujące żółte kurczęta.

Wycieczka na hale od wiosny do jesieni pozwoli zaobserwować pobrzękujące zbyrcokiem dziesiątki białych i czarnych owiec.

Gdziekolwiek nie pójdziesz ptaki śpiewają skomplikowane melodyjki, ganiają za samiczkami i wiją sobie gniazda.

Historia pełna tajemnic i gawędy góralskiej

Kultura Górali Babiogórskich, folklor, skanseny, tajemnice i gawędy

Folklor to kultura góralska, historie zbójników, legendy i zabytki.

W Zawoi i okolicach znajdują się 2 skanseny i prowadzi tędy słynny w całej Europie szlak architektury drewnianej. Etnografowie licznie odwiedzający tę część Karpat napisali całą masę książek o legendach babiogórskich, powieściach ludu orawskiego i kulturze ludowej Górali Babiogórskich.

By odkryć ślady życia górali w dawnych czasach musisz odwiedzić skansen w Zubrzycy, gdzie kręcone były niektóre sceny z Krzyżaków. Jak wyglądały tradycyjne domy zbójników i lokalnej ludności w dawnych czasach możesz również zobaczyć zwiedzając skansen na Markowych Rówienkach w Zawoi.

Jedna z zabytkowych kapliczek znajduje się w Zawoi Policzne.

To w tym miejscu zbójnicy po wyprawach na bogatą Orawę po drugiej stronie Babiej Góry liczyli łupy. Za część skarbów, jako wotum przebłagalne za swoje grzechy, ufundowali kapliczkę, która stoi teraz pomiędzy ogromnymi lipami w pobliżu Karczmy Zbójnickiej.

Posłuchaj koniecznie muzyki regionalnych zespół folklorystycznych! Zaciągające gwarą śpiewy, instrumenty smyczkowe, kolorowe stroje i skoczne tańce przeplatane gawędami przeniosą Cię do XVII wieku.

Diablak

szczyt masywu Babiej Góry - 1724,6m. n.p.m. - najwyższe wzniesienie Beskidu Żywieckiego. Rozciągają się stąd przepiękne widoki na całą okolicę, m.in.: Beskid: Żywiecki, Makowski, Mały; Orawę, Tatry, Jezioro Orawskie i całe Pasmo Babiogórskie.

Babiej Góry

Według legendy wracający z Orawy Zbójnik postanowił odpocząć na szczycie Babiej Góry. Spotkał tam Diabła i zawarł z nim układ - w zamian za duszę Zbójnika Szatan miał zbudować na szczycie wielki zamek z kamieni i zdążyć przed świtem.

Sprytny chłop wykiwał jednak Diabła, stawiając coraz to nowe wymagania wobec zamku - to o jedną wieżę za mało, a to rów za płytki, mur za niski. W chwili gdy Szatan ustawiał ostatni kamień, doszło ich pianie koguta z Zawoi.

Zbójnik na to w śmiech - umowa to umowa, Zły nie dostanie duszy. Diabeł ze złości machnął ogonem i zburzył zamek, przygniatając zbójnika. Teraz tylko czasem jeszcze słychać, jak pomiędzy skałami zbryka ciupaga góralska...

Zobacz film

Najwyższy poziom ochrony przyrody

Zawoja w świecie ekologów kojarzona jest z Babiogórskim Parkiem Narodowym, rezerwatem biosfery UNESCO i programem Natura 2000. Ekolodzy dbają tutaj o ochronę głuszca i cietrzewia. Ptaki te znajdują się na liście ‘must-see’ wśród stowarzyszeń ornitologicznych z całej Europy.

Babia Góra piętro alpejskie, Beskid Żywiecki Władze BgPN odpierają dzielnie cywilizację, by zachować wiele gatunków roślin i zwierząt. Budują przy tym ścieżki edukacyjne, które pozwalają dzieciom, młodzieży i dorosłym poznać otaczający nas bogaty świat fauny i flory.

Babia Góra, oprócz wielokrotnie spotykanych w naszych polskich górach pasm regla dolnego i górnego, posiada jeszcze pasma kosodrzewiny i piętro alpejskie. To najwyższa góra w Polsce poza Tatrami. Nazywana Królową Beskidów zalicza się do szczytów Korony Gór Polskich.

Wygodna baza wypadowa - wyciśnij z wypoczynku jeszcze więcej

Perły Małopolski i Słowacji w zasięgu ręki! W promieniu do 2 h jazdy samochodem są:

Pełen zabytków i urokliwych zakątków Kraków, co roku urzeka miliony turystów. Rynek z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, wąskie uliczki Starego Miasta i Kazimierza i dominujący nad Wisłą Zamek Królewski to punkty obowiązkowe, ale to magiczne miasto oferuje znacznie więcej!

Nieopodal Krakowa na zwiedzających czekają Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni. Każda z nich nieco inna, każda piękna i warta poświęcenia uwagi! Obie docenione i wpisane na listę Światowego Dziecictwa UNESCO.

Wadowice - to tu znajduje się rodzinny dom papieża Jana Pawła II i jednocześnie najstarsze muzem upamiętniające życie i dorobek Karola Wojtyły.

Kalwaria Zebrzydowska to znany punkt na pielgrzymkowej mapie Polski, tu bowiem znajduje się sanktuarium pasyjno-maryjne oo. bernardynów, zwane również Polską Jerozolimą.

Oświęcim nieodłącznie kojarzony jest z Miejscem Pamięci Auschwitz-Birkenau. To niewielkie miasto to ma ponadto do zaoferowania całą paletę zabytów: rynek z ratuszem i otaczającymi go kamienicami, kościoły, zamek a w Oświęcimskim Centrum Kultury zobaczyć można jeden z największych fresków sufitowych w Europie.

Zakopane to nie tylko tatrzańskie szczyty i doliny, ale także charakterystyczna górlaska architektura, tradycyjne wyroby rękodzielnicze i bogata kultura podhalańskich górali. Przy okazji wycieczki w te strony odwiedzić można baseny termalne - wybierać można spośród kameralnych term w Szaflarach, popularnej i znanej Termy Bania w Białce Tatrzańskiej czy kompleksu w Bukowinie. Godne polecenia są również baseny słowackie - dwa kompleksy położone są w Oravicy, jeden w Besenovej.

Wybierając się do naszych południowych sąsiadów warto przystanąć na chwilę i z bliska obejrzeć urokliwie położony na strzelistej skale Oravski Podzamok.

Białe szaleństwo

kolej linowa Mosorny Groń w Zawoi, białe szaleństwo, narty, snowboard, skitoury Od wielu lat obserwujemy wzmożony ruch turystyczny w zimie. Nie ma w tym nic dziwnego. W Zawoi powstało przez lata wiele atrakcji zimowych. Mowa tu zarówno o trasach i infrastrukturze dla wymagających, jak na przykład kolej linowa Mosorny Groń (PKL) jak i tzw. ośle łączki dla stawiających swoje pierwsze kroki na stokach.

Babia Góra i Zawoja w zimie, białe szaleństwo, narty, snowboard, skitoury Dla rozpoczynających przygodę z radosnym ześlizgiwaniem się na nartach czy snowboardzie powstało wiele wypożyczalni sprzętu zimowego oraz profesjonalnych szkół narciarstwa i snowboardu. Można również poślizgać się na corocznie instalowanym w pobliżu hotelu lodowisku.

Na naszym profilu na Facebooku otrzymać można z dużym wyprzedzeniem informacje o organizowanych wydarzeniach zimowych. Są to m.in. zawody skitourowe Polarsportu, czy o puchar wójta gminy Zawoja.

Zawoja w liczbach

ponad 100

przysiółków

250 km2

powierzchni

18 km

długości

650 m

średnia wysokość n.p.m. na której znajduje się Zawoja

1725 m

n.p.m. szczyt Babiej Góry - Diablak

9.000

mieszkańców

33,92 km2

powierzchnia Babiogórskiego Parku Narodowego

4

karczmy regionalne

3

rezerwaty przyrody

30 km

tras rowerowych

53 km

szlaków turystycznych (tylko w masywie Babiej Góry)

9

ścieżek edukacyjnych

8m

wysokości ma wodospad na Mosorczyku

80 km

do Krakowa

60 km

do Zakopanego

40 km

do Wadowic

40 km

do Kalwarii Zebrzydowskiej

35 km

do słowacko-polskiego przejścia granicznego


O autorze: Michał Kukla, marketing manager - nie lubi koperku i pietruszki, za to kocha wycieczki po górach, fotografować przyrodę i wylegiwać się na słońcu. Personalny wróg: golarka. Pasjonuje się rozwojem osobistym, instrumentami muzycznymi oraz technologią.

ZADZWOŃ