Hotel Jawor
przyjazd 19 kwi '21
wyjazd 20 kwi '21
Najniższa cena na naszej stronie!
Hotel Jawor
Zwiedzanie Zawoi

Zwiedzanie Zawoi

Zadzwoń teraz!

T: +48 (33) 87 75 198

Znajdziesz nas na:

 • Kościół parafialny pw. św. Klemensa pap. w Zawoi Centrum wzniesiony w latach 1757-1759, gruntownie przebudowany w roku 1888. Jego bryła odbiega od stereotypowego wizerunku drewnianego kościółka polskiego, nawiązując do wzorów niemieckich i szwajcarskich. Ciekawostką jest konstrukcja wzmocniona żeliwnymi kolumnami wydzielającymi nawy boczne, co pozwoliło to na uzyskanie dużych rozmiarów wnętrza świątyni.
 • Kapliczka pw. św. Jana Chrzciciela w Zawoi Policzne, tzw. zbójnicka. Prawdopodobnie pochodzi z końca XVII lub z początku XVIII wieku. Kapliczka domkowa, wymurowana z polnego kamienia, otynkowana, nakryta gontowym dachem z cebulastą banią Stoi w otoczeniu starych lip – pomników przyrody. Według tradycji jej fundatorami byli zbójnicy, którzy wznieśli ją jako przebłagalne wotum za swoje grzechy. W pobliskiej Karczmie Zbójnickiej spróbować można pysznych kociołków oraz zaopatrzyć się w regionalne sery z koziego, owczego lub krowiego mleka.
 • Skansen PTTK im J. Żaka w Zawoi Markowej na Markowej Roli założony i prowadzony przez Oddział PTTK Ziemi Babiogórskiej w Suchej Beskidzkiej. Skansen prezentuje tradycyjne budownictwo Babiogórców. Tworzą go trzy zagrody jednobudynkowe - z lat 1900, 1910 i 1802-15, kuźnia, spichlerzyk i kapliczka. Skansen, podobnie jak zawojski kościół parafialny pw. św. Klemensa, został włączony do Szlaku Architektury Drewnianej przebiegającego przez województwa: śląskie, małopolskie i podkarpackie.
 • Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi Barańcowej -mieści się wraz z siedzibą dyrekcji Babiogórskiego Parku (BgPN) w stylowym drewnianym budynku. W skład Ośrodka wchodzi ekspozycja muzealna złożona z części przyrodniczej i etnograficznej oraz Ogród Roślin Babiogórskich (alpinarium). Ekspozycja prezentuje w nowoczesny sposób zagadnienia związane z przyrodą Babiej Góry, kulturą lokalnej społeczności i ekologią. Prowadzone w Ośrodku zajęcia, wymagające aktywności uczestników, uczą się oraz poruszają problemy współistnienia człowieka i przyrody. BgPN wytyczył i urządził kilka ciekawych ścieżek edukacyjnych, które uzupełniają gęstą sieć pieszych szlaków PTTK.
 • Budynek tzw. Dworca Babiogórskiego w Zawoi Centrum- drewniany, piętrowy budynek nieopodal kościoła. Na początku XX wieku działała tu stacja turystyczna Towarzystwa Tatrzańskiego.
 • Cmentarz w Zawoi Centrum położony przy głównej drodze. Spoczywa tu znany poeta Tatr Franciszek Henryk Siła-Nowicki (1864 - 1935). Na uwagę zasługuje cmentarna kaplica pw. św. Anny z końca XVIII wieku oraz szereg XIX-wiecznych zabytkowych nagrobków.
 • Kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej w Zawoi Mosorne drewniana, wybudowana przez tutejszego gospodarza w latach 1905-1908. Na jej frontonie drewniane rzeźby pochodzące prawdopodobnie z pierwszego zawojskiego kościoła.
 • Piwniczki w Zawoi Czatoży - zespół trzech szeregowo ustawionych kamiennych piwniczek, nakrytych drewnianymi szopami, a także drewniana dzwonnica loretańska. W Zawoi Czatoży mieszkał i zmarł Wawrzyniec Szkolnik (1842-1908) – znany babiogórski przewodnik i gawędziarz.
 • Pomnik prof. dr. Władysława Szafera (1886 - 1970) i dr. Hugona Zapałowicza (1852 -1917), botaników zasłużonych dla ochrony przyrody Babiej Góry; stoi w okolicy Zawoi Wideł (rondo).
 • Obelisk ku czci papieża Jana Pawła II na przełęczy Krowiarki, gdzie znajduje się również symboliczny grób prof. Zenona Klemensiewicza, światowej sławy językoznawcy, który zginął w katastrofie lotniczej pod szczytem Policy w 1969 roku.
 • Klasztor Karmelitów Bosych w Zawoi Przysłop – wyróżnia się nowoczesną bryłą architektoniczną i urokliwym położeniem (Przysłop to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych przysiółków Zawoi). Wewnątrz zwracają uwagę drewniane ołtarze, częściowo wykonane przez artystę ludowego z Zawoi – Antoniego Mazura. Warto zwrócić tutaj również uwagę na „kalwarię plenerową” w Zawoi Zakamień – stacje drogi krzyżowej.
mobile nav bg
Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij