Orawskie Podzamcze - niezwykłe miasto
Jego największym skarbem jest właśnie zamek Orawski wznoszący się 112 metrów nad rzeką Orawą. Szacuje się, że budowla ta powstała w XIII wieku, po najeździe tatarskim i miała zabezpieczać wschodnią granicę kraju oraz drogę handlową prowadzącą do Polski. Obiekt, ze względu na wielokrotną rozbudowę łączy w sobie cechy wielu różnych stylów – gotyckiego, romańskiego, ale także renesansowego, nowożytnego i baroku.
Zamek składający się z trzech części
W związku ze wspomnianą wcześniej rozbudową obiektu oraz renowacjami, które były przeprowadzane i przerywane ze względu na wojny, mówi się, że budowla składa się z trzech kompleksów średniowieczno-renesansowych. Wyróżniamy zamek górny – czyli najstarszą część, średni - z czworoboczną wieżą oraz dolny z kościołem, wieżą oraz pałacem Thurzonów. Wszystkie z nich, charakteryzuje niezwykła architektura, która sprawia, że budowla jest naprawdę wyjątkowa.
Co warto wiedzieć przed wycieczką na Orawskie Podzamcze?
Z obiektem wiąże się wiele ciekawostek, a dla zwiedzających dostępne są trzy trasy, które można pokonać z przewodnikiem lub bez. Warto pobrać również aplikację „Zamek Orawski”, znajdziecie w niej doskonałe audioprzewodniki w kilku różnych wersjach językowych. Decydując się na wycieczkę do tej malowniczej krainy, z pewnością nie pożałujesz. Znajdą tu dla siebie coś również miłośnicy kinematografii, ponieważ obiekt ten stanowił element scenografii w kilku słowackich i czeskich filmach, takich jak „Książę i żebrak” czy „Tomasz Sokolnik”. Natomiast wszystkich miłośników festynów zapraszamy do wizyty we wrześniu, z pewnością znajdziecie tu dla siebie szereg atrakcji.