Łatwe szczyty dla każdego
Zacznijmy jednak od gór, gdyż to właśnie w okolicach Babiogórskiego Parku Narodowego wytyczono szlaki turystyczne, które uznawane są za jedne z najpiękniejszych wśród polskich szczytów. Prawdziwą perełką jest Babia Góra, uznawana powszechnie za „Królową Beskidów” – nic dziwnego, w końcu to właśnie ją charakteryzują najpiękniejsze widoki, z którymi możemy zetknąć się zaraz, gdy wejdziemy na szlak, niekoniecznie ten najtrudniejszy. Biorąc pod uwagę obecność dzieci, polecamy trasę, która rozciąga się z Przełęczy Krowiarki – jest ładna i przyjemna w pieszej wędrówce dla osób w każdym wieku. Oczywiście góry słyną z nagłego zerwania pogody, dlatego przypominamy o zabraniu ze sobą niezbędnej odzieży wierzchniej lub ewentualnym dokończeniu spaceru w innym dniu.
Kawałek historii
Co zatem zrobić, gdy będziemy musieli opuścić góry lub nie będziemy mieli na nie ochoty? Rodzicom oraz dzieciom ciekawym historii polecamy odwiedzić Muzeum Babiogórskie, a konkretnie ośrodek edukacyjny mieszczący się w budynku Dyrekcji Parku na osiedlu Markowej. Placówka wszystkim zainteresowanym udzieli informacji na temat:
- babiogórskiej przyrody,
- ekologii,
- lokalnej kultury.
Ponadto muzeum wyposażone jest w sprzęt multimedialny, który umożliwia zwiedzającym odsłuchanie dźwięków lasu i zwierząt, a także podziwianie górskich widoki na najwyższym jakościowo obrazie. W samym ośrodku organizowane są liczne wystawy stałe, dotyczące roślinności Babiej Góry oraz zwierząt zamieszkujących okoliczny teren. Zwiedzając galerie oraz izby regionalne polecamy skorzystać z usług przewodnika, dzięki któremu tematyka zawsze będzie dostosowana do danej grupy wiekowej.
Skora mowa o historii to w dzisiejszym wpisie nie mogło zabraknąć również legend, które szczególnie pobudzają wyobraźnię dzieci. Jedną z nich jest kapliczka Św. Jana Chrzciciela w Zawoi Policznem, która prawdopodobnie pochodzi z końca XVII lub z dopiero początku XVIII wieku. Kapliczka znana jest też jako kapliczka zbójnicka, gdyż jej fundatorami mieli być zbójnicy, którzy wznieśli ją jako zadośćuczynienie za popełnione grzechy. Na dodatek samo miejsce otaczają zabytkowe lipy, które stanowią tamtejsze pomniki przyrody – warto je zatem odwiedzić choćby dla nich.
Wodospad
Na północnym zboczu Mosornego Gronia znajduje się wodospad, z którego woda spada z pionowego, kilkumetrowego spadu, rozpryskując się o występy skalne, co tworzy niezwykle urokliwy widok. Do punktu jest bardzo trudno dostać się w okresie zimowym, dlatego wodospad koniecznie trzeba odwiedzić w wakacje. Pomoże nam w tym szlak turystyczny, a następnie ścieżka dobrze oznakowana i zabezpieczona. Przy dobrych warunkach pogodowych trasa nie należy do trudnych, jednak po deszczu należy zachować szczególną ostrożność, gdyż zejście do wodospadu może być bardzo śliskie.
Hotelowe atrakcje
Zarówno rodzicom, jak i ich dzieciom polecamy skorzystać również z atrakcji hotelowych, do których należy m.in. biesiada grillowa w towarzystwie kapeli góralskiej, trzaskającego ognia i szumu lasu. W deszczowe dni można cieszyć się basenem, sauną czy też kącikiem gracza. Wszystkim zainteresowanym serdecznie polecamy hotel Jawor – wszystkie szczegóły dotyczące oferty letniej znajdują się na stronie hotel-jawor.pl.