Uczta dla miłośników gór
Jeśli planujemy wakacje w górach, to obowiązkowo musimy odwiedzić Beskid Żywiecki, gdzie znajdziemy najwyższe szczyty w Polsce, zaraz po Tatrach. Wisienką na torcie jest Babia Góra, a dokładnie jej główny wierzchołek Diablak, znajdujący się dokładnie 1725 m n.p.m. Warto też zobaczyć jej siostrę, czyli Małą Babią Górę, której wysokość wynosi 1515 m n.p.m. Innym mniejszym szczytem grzbietowym Babiej Góry jest Gówniak, którego wysokość wynosi 1617 m n.p.m. Nieco mniejszy jest wierzchołek Pilska, czyli Góra Pięciu Kopców (1557 m n.p.m.), która według wielu osób słynie z przepięknej panoramy, nie tylko w okresie letnim, ale zwłaszcza w okresie zimowym. Z jej grzbietu można spostrzec tatrzański krajobraz, Beskidy Orawskie, Jezioro Orawskie, a także sąsiednie szczyty Beskidu Żywieckiego, w tym wspomnianą już Babią Górę. Z racji, że Góra Pięciu Kopców jest jednym z mniejszych grzbietów, to właśnie ją polecamy odwiedzić na samym początku — chociażby dla sprawdzenia własnych umiejętności.
Szlaki z pięknymi widokami
W ciągu ostatnich kilku lat zasłużoną sławą okryły się nocne wejścia na szczyt Babiej Góry, z którego można podziwiać przepiękny wschód słońca. Jeśli będziemy chcieli się tam dostać, ale jesteśmy na wakacjach w górach z dziećmi, to najkrótszą drogą jest Przełęcz Krowiarki, skąd czerwonym szlakiem możemy wejść na szczyt w nawet 2-3 godziny. Nieco dłuższe, ale bezpieczniejsze są szlaki prowadzące bezpośrednio z Zawoi, więc jeśli na nie się zdecydujemy, to będziemy musieli zagospodarować minimum 4 godziny na ich pokonanie.
Innym szczytem w Beskidzie Żywieckim jest Krawców Wierch, którego wysokość wynosi ok. 1075 m n.p.m, przez co polecany jest osobom o słabszej kondycji i dzieciom. Prostą drogą na jego szczyt jest przyjemny, żółty szlak z Glinki, którego przejście zajmuje blisko 2 godziny. Droga prowadzi głównie przez las, więc szybko polubimy to miejsce. A kiedy już wyjdziemy poza leśną głuszę, to niesamowite widoki czekają na nas już w pierwszych chwilach jej opuszczenia.
Kolejnym szczytem jest Pilsko, który możemy zdobyć podobnie jak Babią Górę. W tym przypadku najkrótszą, ale jedną z trudniejszych tras będzie czerwony szlak prowadzący od przełęczy Glinne, którego pokonanie zajmie nam ok. 3 godzin. Bezpieczniejszą alternatywą jest zielony szlak z Sopotni, jednak i on może mocno dać nam w kość, choć z drugiej strony warto się pomęczyć, by móc zobaczyć przepiękny krajobraz. Jeśli jednak mamy sporo czasu, jesteśmy z małymi dziećmi i w związku z tym zależy nam jedynie na bezpiecznej turystyce, to niewymagającą, żółtą trasą jest droga prowadząca z Korbielowa. Znajduje się na niej schronisko, w którym będziemy mogli odpocząć.
Nie tylko góry
Z pokonywaniem szlaków może wiązać się nie tylko chęć wejścia na szczyt, ale też nauka. W związku z tym na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego zwróćmy uwagę na ścieżki edukacyjne, które ułatwią nam zapoznanie się z tamtejszą fauną i florą. Warto wiedzieć, że na terenie Parku występuje unikatowa roślinność, m.in. okrzyn jeleni. Nie brakuje tam też licznej zwierzyny zagrożonej wyginięciem: głuszców, żołędnic, żbików, gniewoszy plamistych czy puchaczy halnych — polecamy więc wziąć ze sobą aparaty fotograficzne. Ciekawostką jest, że cały obszar parku dostał status rezerwatu biosfery, co oznacza, że ma on cenne zasoby przyrodnicze. A jeśli będziemy chcieli chwilę odpocząć od pokonywania szczytów, to w Beskidzie Żywieckim warto zobaczyć największy, okoliczny wodospad znajdujący się na potoku Sopotnia, którego spad wynosi aż 15 m.
Jaki wybrać nocleg?
Wakacje w górach równają się też z regeneracją, dlatego wybierając miejsce na nocleg, polecamy Państwu Willę Jawor mieszczącą się w Zawoi. Obiekt wyróżnia się góralskim klimatem połączonym z nowoczesnymi standardami. Ponadto do dyspozycji jest strefa SPA, która pomoże Państwu wypocząć po zdobyciu szczytu. Życzymy udanego pobytu!